10T5-350UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 10T5-350UG Synchro-Link synchronous timing belt with 350mm pitch circumference, 5mm pitch, 10mm face width, and 70 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 10T5-350UG
BRAND
SKU
715376
Number of Teeth
70
Overall Length
350 mm
Pitch
5 mm
Width
10 mm