10T5-355UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 10T5-355UG Synchro-Link synchronous timing belt with 355mm pitch circumference, 5mm pitch, 10mm face width, and 71 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 10T5-355UG
BRAND
SKU
715377
Number of Teeth
71
Overall Length
355 mm
Pitch
5 mm
Width
10 mm