60-S3M-405
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-405 Synchro-Link synchronous timing belt with 405mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 135 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-405
BRAND
SKU
715434
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Number of Teeth
135
Overall Length
405 mm
Pitch
3 mm
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 135 Teeth 3 mm Pitch 405 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:135
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:405 mm
  • Width:6 mm