100-S3M-213
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-213 Synchro-Link synchronous timing belt with 213mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 71 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-213
BRAND
SKU
715451
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Number of Teeth
71
Overall Length
213 mm
Pitch
3 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 71 Teeth 3 mm Pitch 213 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:71
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:213 mm
  • Width:10 mm