60-S3M-423
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-423 Synchro-Link synchronous timing belt with 423mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 141 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-423
BRAND
SKU
715456
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
141
Overall Length
423 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S3M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 141 Teeth 3 mm Pitch 423 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:141
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:423 mm
  • Width:6 mm