8T5-560UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 8T5-560UG Synchro-Link T5 pitch synchronous timing belt with 560mm pitch circumference. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate timing and high torque transmission.
MODEL 8T5-560UG
BRAND
SKU
715501
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
112
Overall Length
560 mm
Pitch
5 mm
Width
8 mm