60-S3M-459
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-459 Synchro-Link synchronous timing belt with 459mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 153 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-459
BRAND
SKU
715522
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
153
Overall Length
459 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S3M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 153 Teeth 3 mm Pitch 459 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:153
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:459 mm
  • Width:6 mm