We never sell your data to third parties
Bando 384-3M-15 Synchro-Link synchronous timing belt with 384mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 128 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 384-3M-15
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
$28.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.4
Material
Neoprene
Number of Teeth
128
Overall Length
384 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
3M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 3M 128 Teeth 3 mm Pitch 384 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
- Rounded tooth profile meshes precisely with matching pulley grooves so there is no belt creep or slip to cause speed vibration
- HT belt drives are 99% efficient leading to significant energy savings on high horsepower applications
- HT belts are thin and flexible so they do not generate heat build up delivering long service life
- Continuous helically wound S and Z oriented fiberglass cord is the load carrying muscle of the belt
- Fiberglass cord resists elongation and shock loads while providing excellent strength and service life
Specs:
| Tooth Profile | Round Curvilinear |
|---|---|
| Reinforced Material | Fiberglass |
| Number of Teeth | 128 |
| Pitch | 3 mm |
| Temperature Range | -30 to 90 deg C Ambient |
| Material | Neoprene |
| Overall Length | 384 mm |
| Width | 15 mm |
| Type | High Torque Drive Synchronous |
| Series | 3M |
Certifications/Standards:
RMA IP-24
Brand
Jason Industrial
Model
384-3M-15
Brand
Gates Rubber
Model
384-3M-15
Brand
Timken Belts
Model
384-3M-15
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | ECOF081108 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0274.00AEX20 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | ECOF061020 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-452687 |