8T5-660UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 8T5-660UG Synchro-Link synchronous timing belt with 660mm pitch circumference, 5mm pitch, 8mm face width, and 132 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 8T5-660UG
BRAND
SKU
715658
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
132
Overall Length
660 mm
Pitch
5 mm
Width
8 mm