10T5-510UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 10T5-510UG Synchro-Link T5 pitch synchronous timing belt with 510mm pitch circumference, 5mm pitch, and 10mm face width. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate timing.
MODEL 10T5-510UG
BRAND
SKU
715693
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
102
Overall Length
510 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
10 mm