8T5-720UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 8T5-720UG Synchro-Link T5 pitch synchronous timing belt with 720mm pitch circumference. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate positioning.
MODEL 8T5-720UG
BRAND
SKU
715736
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
144
Overall Length
720 mm
Pitch
5 mm
Width
8 mm