100-S3M-360
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-360 Synchro-Link synchronous timing belt with 360mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 120 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-360
BRAND
SKU
715764
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
120
Overall Length
360 mm
Pitch
3 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 120 Teeth 3 mm Pitch 360 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:120
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:360 mm
  • Width:10 mm