10T5-575UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 10T5-575UG Synchro-Link T5 pitch synchronous timing belt with 575mm pitch circumference, 5mm pitch, and 10mm face width. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for precision industrial drives requiring accurate positioning.
MODEL 10T5-575UG
BRAND
SKU
715792
Number of Teeth
115
Overall Length
575 mm
Pitch
5 mm
Width
10 mm