60-S3M-699
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-699 Synchro-Link synchronous timing belt with 699mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 233 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-699
BRAND
SKU
715811
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
233
Overall Length
699 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 233 Teeth 3 mm Pitch 699 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:233
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:699 mm
  • Width:6 mm