150-S3M-180
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-180 Synchro-Link synchronous timing belt with 180mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 60 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-180
BRAND
SKU
715874
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
60
Overall Length
180 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S3M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 60 Teeth 3 mm Pitch 180 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:60
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:180 mm
  • Width:15 mm