100-S3M-432
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-432 Synchro-Link synchronous timing belt with 432mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 144 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-432
BRAND
SKU
715913
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
144
Overall Length
432 mm
Pitch
3 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 144 Teeth 3 mm Pitch 432 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth144
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length432 mm
Width10 mm