150-S3M-237
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-237 Synchro-Link synchronous timing belt with 237mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 79 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-237
BRAND
SKU
716004
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
79
Overall Length
237 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 79 Teeth 3 mm Pitch 237 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:79
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:237 mm
  • Width:15 mm