150-S3M-240
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-240 Synchro-Link synchronous timing belt with 240mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 80 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-240
BRAND
SKU
716013
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
80
Overall Length
240 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 80 Teeth 3 mm Pitch 240 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:80
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:240 mm
  • Width:15 mm