8T5-1000UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 8T5-1000UG Synchro-Link T5 pitch synchronous belt with 1000mm pitch circumference. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise, zero-slip power transmission. Suitable for linear motion, robotics, and precision industrial drives requiring accurate positioning.
MODEL 8T5-1000UG
BRAND
SKU
716057
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
200
Overall Length
1000 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
8 mm