60-S3M-936
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 60-S3M-936 Synchro-Link synchronous timing belt with 936mm pitch circumference, 3mm pitch, 6mm face width, and 312 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 60-S3M-936
BRAND
SKU
716075
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
312
Overall Length
936 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S3M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
6 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 312 Teeth 3 mm Pitch 936 mm Overall Length 6 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth312
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length936 mm
Width6 mm