150-S3M-270
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-270 Synchro-Link synchronous timing belt with 270mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 90 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-270
BRAND
SKU
716083
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
90
Overall Length
270 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 90 Teeth 3 mm Pitch 270 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:90
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:270 mm
  • Width:15 mm