150-S3M-300
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-300 Synchro-Link synchronous timing belt with 300mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 100 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-300
BRAND
SKU
716154
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
100
Overall Length
300 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Belt, Sheaves & Pulleys > Power Transmission Belts > Synchronous Belts > Timing Belts
Bando Synchro-Link Timing Belt, Super Torque Synchronous, Series: S3M, 100 Teeth, 3 mm Pitch, 300 mm Overall Length, 15 mm Width, -30 to 90 deg C Ambient, Neoprene, Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth100
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length300 mm
Width15 mm