100-S3M-648
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-648 Synchro-Link synchronous timing belt with 648mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 216 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-648
BRAND
SKU
716171
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
216
Overall Length
648 mm
Pitch
3 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 216 Teeth 3 mm Pitch 648 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:216
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:648 mm
  • Width:10 mm