16T5-300UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 16T5-300UG Synchro-Link synchronous timing belt with 300mm pitch circumference, 5mm pitch, 16mm face width, and 60 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 16T5-300UG
BRAND
SKU
716218
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Number of Teeth
60
Overall Length
300 mm
Pitch
5 mm
Width
16 mm