100-S2M-676
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S2M-676 Synchro-Link synchronous timing belt with 676mm pitch circumference, 2mm pitch, 10mm face width, and 338 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S2M-676
BRAND
SKU
716251
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
338
Overall Length
676 mm
Pitch
2 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S2M 338 Teeth 2 mm Pitch 676 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:338
  • Pitch:2 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:676 mm
  • Width:10 mm