150-S3M-402
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-402 Synchro-Link synchronous timing belt with 402mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 134 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-402
BRAND
SKU
716321
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
134
Overall Length
402 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 134 Teeth 3 mm Pitch 402 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth134
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length402 mm
Width15 mm