12T5-575UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 12T5-575UG Synchro-Link synchronous timing belt with 575mm pitch circumference, 5mm pitch, 12mm face width, and 115 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 12T5-575UG
BRAND
SKU
716334
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
115
Overall Length
575 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
12 mm