16T5-410UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 16T5-410UG Synchro-Link synchronous timing belt with 410mm pitch circumference, 5mm pitch, 16mm face width, and 82 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 16T5-410UG
BRAND
SKU
716401
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Number of Teeth
82
Overall Length
410 mm
Pitch
5 mm
Width
16 mm