100-S2M-946
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S2M-946 Synchro-Link synchronous timing belt with 946mm pitch circumference, 2mm pitch, 10mm face width, and 473 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S2M-946
BRAND
SKU
716494
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 4
Number of Teeth
473
Overall Length
946 mm
Pitch
2 mm
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S2M 473 Teeth 2 mm Pitch 946 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth473
Pitch2 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length946 mm
Width10 mm