150-S3M-555
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-555 Synchro-Link synchronous timing belt with 555mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 185 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-555
BRAND
SKU
716522
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Number of Teeth
185
Overall Length
555 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 185 Teeth 3 mm Pitch 555 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth185
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length555 mm
Width15 mm