12T5-750UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 12T5-750UG Synchro-Link synchronous timing belt with 750mm pitch circumference, 5mm pitch, 12mm face width, and 150 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 12T5-750UG
BRAND
SKU
716558
Number of Teeth
150
Overall Length
750 mm
Pitch
5 mm
Width
12 mm