150-S3M-657
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-657 Synchro-Link synchronous timing belt with 657mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 219 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-657
BRAND
SKU
716600
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Number of Teeth
219
Overall Length
657 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 219 Teeth 3 mm Pitch 657 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:219
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:657 mm
  • Width:15 mm