150-S3M-660
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S3M-660 Synchro-Link synchronous timing belt with 660mm pitch circumference, 3mm pitch, 15mm face width, and 220 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S3M-660
BRAND
SKU
716606
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Number of Teeth
220
Overall Length
660 mm
Pitch
3 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 220 Teeth 3 mm Pitch 660 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:220
  • Pitch:3 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:660 mm
  • Width:15 mm