12T5-815UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 12T5-815UG Synchro-Link synchronous timing belt with 815mm pitch circumference, 5mm pitch, 12mm face width, and 163 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 12T5-815UG
BRAND
SKU
716656
Number of Teeth
163
Overall Length
815 mm
Pitch
5 mm
Width
12 mm