20T5-400UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 20T5-400UG Synchro-Link synchronous timing belt with 400mm pitch circumference, 5mm pitch, 20mm face width, and 80 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 20T5-400UG
BRAND
SKU
716668
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Number of Teeth
80
Overall Length
400 mm
Pitch
5 mm
Width
20 mm