20T5-500UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 20T5-500UG Synchro-Link synchronous timing belt with 500mm pitch circumference, 5mm pitch, 20mm face width, and 100 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 20T5-500UG
BRAND
SKU
716837
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Number of Teeth
100
Overall Length
500 mm
Pitch
5 mm
Width
20 mm