480XL037UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 480XL037UG Synchro-Link XL pitch synchronous belt with 4.80" pitch circumference and 0.037" face width. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for light-duty power transmission applications requiring accurate timing.
MODEL 480XL037UG
BRAND
SKU
716940
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black/White
Height
0.089
Material
Polyurethane
Number of Teeth
240
Overall Length
48 in
Pitch
1/5 in
Reinforced Material
Fiberglass
Series
XL Series
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
0.37 in