25T5-340UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 25T5-340UG Synchro-Link synchronous timing belt with 340mm pitch circumference, 5mm pitch, 25mm face width, and 68 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 25T5-340UG
BRAND
SKU
716992
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
68
Overall Length
340 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
25 mm