100-S3M-1419
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 100-S3M-1419 Synchro-Link synchronous timing belt with 1419mm pitch circumference, 3mm pitch, 10mm face width, and 473 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 100-S3M-1419
BRAND
SKU
717074
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.1
Material
Neoprene
Number of Teeth
473
Overall Length
1419 mm
Pitch
3 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S3M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
10 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S3M 473 Teeth 3 mm Pitch 1419 mm Overall Length 10 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth473
Pitch3 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length1419 mm
Width10 mm