16T5-1000UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 16T5-1000UG Synchro-Link synchronous timing belt with 1000mm pitch circumference, 5mm pitch, 16mm face width, and 200 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 16T5-1000UG
BRAND
SKU
717140
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
200
Overall Length
1000 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
16 mm