150-S8M-976
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S8M-976 Synchro-Link synchronous timing belt with 976mm pitch circumference, 8mm pitch, 15mm face width, and 122 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S8M-976
BRAND
SKU
717297
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 5
Number of Teeth
122
Overall Length
976 mm
Pitch
8 mm
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S8M 122 Teeth 8 mm Pitch 976 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth122
Pitch8 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length976 mm
Width15 mm