150-S4.5M-612
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S4.5M-612 Synchro-Link STS synchronous timing belt with 612mm pitch circumference, 4.5mm pitch, 15mm face width, and 136 teeth. Designed for precision power transmission with zero slip. Suitable for industrial drives requiring accurate speed ratio.
MODEL 150-S4.5M-612
BRAND
SKU
717563
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Height
2.7
Number of Teeth
136
Overall Length
612 mm
Pitch
4.5 mm
Series
S4.5M
Type
Super Torque Synchronous
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S4.5M 136 Teeth 4.5 mm Pitch 612 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:136
  • Pitch:4.5 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:612 mm
  • Width:15 mm