20T5-1215UG
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 20T5-1215UG Synchro-Link synchronous timing belt with 1215mm pitch circumference, 5mm pitch, 20mm face width, and 243 teeth. Polyurethane construction with glass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 20T5-1215UG
BRAND
SKU
717676
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
2.2
Material
Polyurethane
Number of Teeth
243
Overall Length
1215 mm
Pitch
5 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
T5
Temperature Range
-30 to 80 deg C Ambient
Type
Trapezoidal Synchronous
Width
20 mm