150-S8M-1880
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 150-S8M-1880 Synchro-Link synchronous timing belt with 1880mm pitch circumference, 8mm pitch, 15mm face width, and 235 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 150-S8M-1880
BRAND
SKU
718415
each
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Prices are subject to change
Select Quantity
GET A QUOTE
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Material
Neoprene
Number of Teeth
235
Overall Length
1880 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
S8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Type
Super Torque Synchronous
Width
15 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S8M 235 Teeth 8 mm Pitch 1880 mm Overall Length 15 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth235
Pitch8 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length1880 mm
Width15 mm