1360-8M-30
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1360-8M-30 Synchro-Link synchronous timing belt with 1360mm pitch circumference, 8mm pitch, 30mm face width, and 170 teeth. High torque construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 1360-8M-30
BRAND
SKU
718642
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
6
Material
Neoprene
Number of Teeth
170
Overall Length
1360 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
30 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 8M 170 Teeth 8 mm Pitch 1360 mm Overall Length 30 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
  • Tooth Profile:Round Curvilinear
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:170
  • Pitch:8 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:1360 mm
  • Width:30 mm