2272-8M-30
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 2272-8M-30 Synchro-Link synchronous timing belt with 2272mm pitch circumference, 8mm pitch, 30mm face width, and 284 teeth. High torque construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 2272-8M-30
BRAND
SKU
719053
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
6
Material
Neoprene
Number of Teeth
284
Overall Length
2272 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
30 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 8M 284 Teeth 8 mm Pitch 2272 mm Overall Length 30 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
Tooth ProfileRound Curvilinear
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth284
Pitch8 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length2272 mm
Width30 mm