2504-8M-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 2504-8M-50 Synchro-Link synchronous timing belt with 2504mm pitch circumference, 8mm pitch, 50mm face width, and 313 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 2504-8M-50
BRAND
SKU
719649
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
6
Material
Neoprene
Number of Teeth
313
Overall Length
2504 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
50 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 8M 313 Teeth 8 mm Pitch 2504 mm Overall Length 50 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
  • Tooth Profile:Round Curvilinear
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:313
  • Pitch:8 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:2504 mm
  • Width:50 mm