1728-8M-85
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 1728-8M-85 Synchro-Link synchronous timing belt with 1728mm pitch circumference, 8mm pitch, 85mm face width, and 216 teeth. High torque construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 1728-8M-85
BRAND
SKU
719789
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
6
Material
Neoprene
Number of Teeth
216
Overall Length
1728 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
85 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 8M 216 Teeth 8 mm Pitch 1728 mm Overall Length 85 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
Tooth ProfileRound Curvilinear
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth216
Pitch8 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length1728 mm
Width85 mm