600-S8M-1952
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 600-S8M-1952 Synchro-Link synchronous timing belt with 1952mm pitch circumference, 8mm pitch, 60mm face width, and 244 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 600-S8M-1952
BRAND
SKU
719829
each
Contact supplier for technical support on: 630 773 6600
Number of Teeth
244
Overall Length
1952 mm
Pitch
8 mm
Series
S8M
Type
Super Torque Synchronous
Width
60 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt Super Torque Synchronous Series: S8M 244 Teeth 8 mm Pitch 1952 mm Overall Length 60 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
  • Results in reduced bending fatigue and longer service life
  • No lubrication or re-tensioning required
Specs:
  • Reinforced Material:Fiberglass
  • Number of Teeth:244
  • Pitch:8 mm
  • Temperature Range:-30 to 90 deg C Ambient
  • Material:Neoprene
  • Overall Length:1952 mm
  • Width:60 mm