2240-8M-85
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Bando 2240-8M-85 Synchro-Link synchronous timing belt with 2240mm pitch circumference, 8mm pitch, 85mm face width, and 280 teeth. High torque construction with fiberglass tensile cord for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
MODEL 2240-8M-85
BRAND
SKU
719969
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Height
6
Material
Neoprene
Number of Teeth
280
Overall Length
2240 mm
Pitch
8 mm
Reinforced Material
Fiberglass
Series
8M
Temperature Range
-30 to 90 deg C Ambient
Tooth Profile
Round Curvilinear
Type
High Torque Drive Synchronous
Width
85 mm
Bando Synchro-Link Timing Belt High Torque Drive Synchronous Series: 8M 280 Teeth 8 mm Pitch 2240 mm Overall Length 85 mm Width -30 to 90 deg C Ambient Round Curvilinear Tooth Profile Neoprene Fiberglass Reinforced
Features:
Specs:
Tooth ProfileRound Curvilinear
Reinforced MaterialFiberglass
Number of Teeth280
Pitch8 mm
Temperature Range-30 to 90 deg C Ambient
MaterialNeoprene
Overall Length2240 mm
Width85 mm